niedziela, 23 listopada 2014

z cyklu: słowo dnia

Jakże niedoceniane jest piękno naszego ojczystego język polskiego, obfitującego w same piękne słowa, których się nie używa z różnych smutnych powodów. Pośród nich wszystkich najpiękniejszy stał się dla mnie ostatnio wyraz SZKALUNEK - jestem nieskończenie urzeczona jego maestrią i cudownością, a daję temu wyraz w skrajnym nadużyciu.

W słowniku synonimów jest bardzo dużo słów, którymi można zastąpić słowo "szkalować", ale niestety - żadne nie dorównuje mu urodą. 


szkalować
1. spotwarzać, zniesławiać, oczerniać, obmawiać, obgadywać, oplotkowywać, obsmarowywać, osmarowywać, obmalowywać, obrabiać, obszczekiwać, szarpać, obrzucać kogoś błotem, brać kogoś na języki, obnosić kogoś na językach, ostrzyć/strzępić na kimś język, ostrzyć sobie na kimś zęby, wieszać na kimś psy, wycierać sobie kimś gębę, rzucać potwarz na kogoś


Wiem, że zachowuję się jak jakiś żałosny student polonistyki na pierwszym roku, ale niestety SZKALUNEK jest silniejszy ode mnie. Mam nadzieję, że słowo nie wejdzie do codziennego użycia, pozostając tajnym narzędziem pozostałości pseudoelity intelektualnej kraju.

1 komentarz: